17.3 C
New York kenti

Bu ipuçlarına bayılacaksınız! Cep telefonunuzun kamerasıyla en profesyonel çekimleri yapmanın yolları

Published:

Sosyal medyada profesyonel telefon fotoğrafçılığı örneklerine rastlıyorsunuzdur. Görsel bir şölen yaratan bu fotoğrafları çekmek için üstün bir yeteneğe sahip olmak gerektiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! Gelişmiş özellikleri doğru şekilde kullanmak, ortaya muhteşem fotoğraflar çıkarmak için yeterli. Gelin, cep telefonunuzun kamerasıyla profesyonel çekimler yapmanızı sağlayacak detaylara birlikte bakalım.

En yüksek çözünürlüğü seçin


Adsız tasarım - 2023-01-19T163713.582

Cep telefonlarının otomatik ayarları çekim performansı için doğru seviyede olmayabiliyor. Öncelikle ayarlarınızı detaylıca inceleyerek telefonunuzun çekim kalitesinin en yüksek düzeyde olduğundan emin olmalısınız. Profesyonel bir fotoğraf çekimi yapabilmenin öncelikli şartı, elinizdeki olanakları en doğru şekilde kullanmaktan geçer. Öte yandan gelişmiş kamera özelliklerine sahip bir cep telefonuna sahip olmak size profesyonel bir fotoğraf makinesiyle çekim yaptığınızı hissettirebilir. Huawei Nova 9 ile fotoğraf çekimini eşsiz bir deneyime dönüştürebilirsiniz.

Ürünü İncele

Otomatik modu kapatın


Adsız tasarım - 2023-01-19T163844.920

Cep telefonu kameralarında bulunan otomatik mod, anlık çekimler yaparken fotoğraf kalitesini, ışık ve renkleri koruma konusunda harika işler çıkarır. Ancak profesyonel bir fotoğraf çekimi için kesinlikle yeterli olmaz. Cep telefonu kameranızdaki otomatik modu kapatıp pro mod veya manuel mod gibi seçenekleri kullanarak çok daha kaliteli çekimler yapabilirsiniz. Doğru çekim ayarları yapılan bir kamerayla karanlık ortamda elde edeceğiniz fotoğraf, otomatik modda çekeceğiniz bir fotoğraftan çok daha başarılı olabilir. Otomatik modu kapatarak pozlama, beyaz dengesi ve odaklama gibi ayarları manuel olarak yapabilirsiniz. Böylece fotoğraflayacağınız nesne, kişi ya da manzara için en doğru açıyı yakalayabilirsiniz. Ayrıca Tripod kullanarak mükemmel çekimler yapabilirsiniz. Eğer profesyonel bir fotoğraf çekimi yapmak istiyorsanız acele etmemelisiniz. Telefonunuzun maksimum çekim performansını öğrenmek için farklı modlarda fotoğraflar çekerek denemeler yapmalısınız.

Ürünü İncele

Arka kamerayı kullanın


Adsız tasarım - 2023-01-19T164102.923

Kaliteli özçekim yapabilmenizi sağlamak için ön kamera kalitesi de arka kamera kadar önemseniyor. Fakat yine de profesyonel çekim yapabilmeniz için ön kameralar yeterli değil. Bu yüzden her zaman daha iyi fotoğraflar çekebilmek adına, daha yüksek kaliteye sahip ve daha iyi özelliklerle donatılan arka kamerayı kullanmalısınız. Hem arka kamerayı kullanmak hem kendinizi ekranda görmek istiyorsanız Samsung Galaxy Z Fold 4‘e hayran kalacaksınız. Katlanan telefon teknolojisinin en güzel örneklerinden olan cep telefonu, pek çok gelişmiş özelliğinin yanı sıra arka kamerayı kullanarak özçekim yapmanızı mümkün kılıyor.

Ürünü İncele

Gün ışığını iyi değerlendirin


Bu ipuçlarına bayılacaksınız: Cep telefonunuzun kamerasıyla en profesyonel çekimleri yapmanın yolları

İyi bir fotoğraf çekmenin en önemli ipuçlarından biri, ışığı doğru şekilde kullanmak. Kameraların gelişen özellikleri, karanlık ortamlarda dahi mükemmel fotoğraflar çekebilmenize olanak tanıyor. Xiaomi 11T‘nin muhteşem çözünürlükteki kamerasıyla harika çekimler yapabilirsiniz. Ancak profesyonel bir çekim yapmak istiyorsanız mutlaka gün ışığından faydalanmalısınız. Gün ışığı, cep telefonuyla çekilen fotoğrafların çok daha yüksek çözünürlükte olmasını sağlar. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, ışığı uygun açıda yakalayarak en doğru şekilde kullanmak. Işık her zaman fotoğrafını çekeceğiniz konunun üzerinde olmalı, telefonunuzun değil!

Ürünü İncele

Yardımcı ekipmanlar kullanın


Adsız tasarım - 2023-01-19T164929.379

Profesyonel çekimler yaparken en ufak bir titreme, fotoğraf kalitesini olumsuz şekilde etkiler ve anı kaçırmanıza neden olur. Böyle bir problem yaşamamak için yardımcı ekipmanlar kullanabilirsiniz. Cep telefonunuzla iyi fotoğraf çekmenizi sağlayacak ekipmanlardan biri cep tripodu olabilir. Çantanıza koyarak yanınızda taşıyabileceğiniz bir cep tripodu, sarsıntı ve titreme sorunu yaşamadan profesyonel çekimler yapmanıza olanak sağlar. Cep telefonuna takılan entegre lensler, fotoğraflarınızın çok daha profesyonel olmasını sağlayan ekipmanlardan bir diğeri. Cep telefonlarının çoğuna uyum sağlayacak telefon kamera lensi ile uzak noktaları fotoğraflarken dahi net görüntüler elde edebilirsiniz.

Ürünü İncele

Fotoğraf düzenleme programları kullanın


Adsız tasarım - 2023-01-19T164848.865

Cep telefonuyla fotoğraf çekmek son derece kolay olsa da profesyonel çekimler yapmak o kadar basit değil! Cep telefonu kamerasıyla yaptığınız çekimleri düzenlemeniz de gerekiyor. Bunun için mutlaka fotoğraf düzenleme uygulamaları kullanmalısınız.Samsung Galaxy S22 Ultra‘nın muhteşem kamerasıyla eşsiz fotoğraflar çekebilir, yüksek pil gücü sayesinde şarj problemi yaşamadan fotoğraflarınızı dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Düzenleme uygulamaları kullanmak, çektiğiniz fotoğraflara bambaşka bir boyut kazandırabilir. Cep telefonunuzda kullanacağınız bir uygulama ile çektiğiniz fotoğrafların renklerini ve efektlerini düzenleyebilir, boyutunu değiştirebilirsiniz. Telefonunuzda mevcut bulunan veya kendi yükleyeceğiniz profesyonel uygulamalar, fotoğraflarınızı istediğiniz görüntüye kavuşturmanıza yardımcı olur.

Ürünü İncele

Kameranızın özelliklerini en iyi şekilde kullanın


Adsız tasarım - 2023-01-19T164736.999

Cep telefonunuz pek çok farklı çekim özelliğini içinde barındırır. Profesyonel çekimler yapmak için pro mod ya da manuel mod kullanmanız gerekiyor olsa da cep telefonunuzun kamerasında bulunan güçlü özellikleri hafife almamalısınız. Pek çok telefonda mevcut olan panoramik çekim, seri çekim ya da portre modu gibi özellikler, kaliteli çekimler yapmanıza yardımcı olabilir. Mini el tripodu kullanarak çekimlerinizi çok daha başarılı şekilde yapabilirsiniz. Ancak cep telefonunuzla profesyonel çekim yapmak istiyorsanız zoom ve flaşı kullanmamalısınız. Cep telefonu kamerasıyla yapılan zoom, bulanıklaşmaya ve piksel kaybına yol açacağından fotoğraflarınızın kalitesine zarar verir. Benzer şekilde flaş kullanmak, çekeceğiniz nesnenin veya kişinin parlamasına sebep olabilir. Bu nedenle çekimlerinizi gün ışığında gerçekleştirmek çok daha kaliteli fotoğraflar elde etmenizi sağlar.

Ürünü İncele

Sepette %10’a varan indirimler kazanmak için tıklayın!
Prime üyesi olup bedava kargo ve daha birçok avantajdan yararlanmak için tıklayın!

Kaynak

Related articles

spot_img

Recent articles

spot_img