18.5 C
New York kenti

Babaların babası Matteo Messina Denaro’nun sığınağı bulundu

Published:

Sicilya mafyası Cosa Nostra’nın 1990’lardaki katliamlar döneminin son firari patronu olan Matteo Messina Denaro’nun hafta başında tutuklanmasına kadar örgütün Trapani bölgesi yöneticiliğini yaptığı belirtiliyor.

60 yaşındaki Denaro’nun Cosa Nostra’nın gizli belgelerini elinde bulundurduğundan şüpheleniliyor.

Pazartesi günü Palermo’da tedavi gördüğü özel klinikte yakalanan mafya liderinin 30 yıllık kaçışı süresince nasıl saklandığı ve işbirlikçileri belirlenmeye çalışılıyor.

Güvenlik güçleri ilk aşamada, Denaro’nun kaçışının en azından son dönemini geçirdiği bir evi tespit etti.

Denaro’nun kaçışının en azından son 6 ayında, doğduğu kasaba Castelvetrano yakınlarındaki Campobello di Mazara kasabasında bir apartman dairesinde yaşadığı ortaya çıktı.

Bu evde yapılan aramalarda belge ve silaha rastlanmazken lüks marka kıyafetler bulundu.

GİZLİ ODA BULUNDU

Organize suçla mücadele ekipleri bölgede aramaları sürdürürken dün de Denaro’nun sığınağı olduğu sanılan gizli bir oda buldu.

Mafya babasının Campobello di Mazara’daki dairesine yakın başka bir evde, bir gardırobun arkasında gizli bir geçit ve buradan girilen bir oda keşfedildi.

Basındaki haberlere göre gizli odada “önemli boyutlarda değerli taşlar” bulundu.

Ancak bu gizli odadaki çok sayıda kutunun boş olması, gizli belgelerin Denaro yakalandıktan sonra işbirlikçileri tarafından başka yere götürülmüş olabileceği şeklinde yorumlandı.

Yürütülen operasyonlardan basına sızan bilgilere göre güvenlik güçlerinin tespit ettiği iki ev de mafyayla bağlantılı isimlere ait.

Denaro’nun yaşadığı apartman dairesi, kimliğini de kullandığı Andrea Bonafede adına, geçen yaz satın alınmıştı.

Babaların babası Matteo Messina Denaro’nun sığınağı bulundu

Eski bir mafya patronun yeğeni olan Bonafede, evi Denaro’nun parasıyla satın aldığını itiraf etti.

Sığınak olarak kullanıldığı sanılan gizli oda da Denaro’ya yakın olduğu belirtilen ve mafya suçlamalarıyla yargılandıktan sonra beraat eden Errico Risalvato’ya ait görünüyor.

Risalvato’nun kardeşi, eski belediye görevlisi Giovanni de, Denaro’ya yardım ve yataklıktan suçlu bulunup 14 yıl hapse mahkum edilmişti.

Güvenlik güçleri, Denaro’nun 30 yıllık kaçışını mümkün kılan ağı da tespit etmeye çalışıyor.

BUGÜN SORGUYA ÇEKİLMESİ BEKLENİYOR

Pazartesi günkü operasyonda mafya lideriyle birlikte gözaltına alınan şoförü Giovanni Luppino’nun bugün sorguya çekilmesi bekleniyor.

Denaro’nun kanser tedavisiyle ilgilenen onkolog Filippo Zerilli ve yaşadığı kasaba Campobello di Mazara’daki doktoru Alfonso Tumbarello hakkında da soruşturma açıldı.

Tumbarello’nun 2006 ve 2011’deki yerel seçimlerde Hristiyan ve Merkez Demokratlar Birliği (UDC) partisinden aday olduğu, ayrıca ‘Grande Oriente d’Italia’ mason locasına dahil olduğu belirlendi.

Locadan yapılan açıklamada, hakkındaki iddialar nedeniyle Tumbarello’nun “masonik faaliyetlerden uzaklaştırıldığı” duyuruldu.

Öte yandan, kemoterapi gören ve Pazartesi günü tedavi için gittiği klinikte yakalanan Denaro’nun kanser tedavisine cezaevinde devam edeceği açıklandı.

Mafya lideri, Sicilya’da tutuklanmasının ardından İtalya anakarasındaki L’Aquila kentindeki yüksek güvenlikli cezaevine götürüldü.

Hakkında birden fazla müebbet kararı olan Matteo Messina Denaro, üst düzey mafya suçlularına uygulanan, dış dünyayla iletişimini kısıtlayan “41-bis” isimli katı rejime tabi tutulacak.

Kaynak

Related articles

spot_img

Recent articles

spot_img