1.3 C
New York kenti

Bakan Çavuşoğlu, EİT Bakanlar Konseyi 26. Toplantısı’na katıldı: Ekonomik işbirliğimizi hızlandırmalıyız

Published:

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Bakanlar Konseyi 26. Toplantısı’na katılmak üzere geldiği Özbekistan’da temaslarını sürdürüyor. Bakan Çavuşoğlu, toplantı öncesi diğer ülke temsilcileriyle birlikte aile fotoğrafı çekimine katıldı.

Fotoğraf çekiminin ardından Bakan Çavuşoğlu, EİT çatısı altındaki iş birliği çerçevesinde 2022 yılında yürütülen çalışmalar ile sonuçlarının değerlendirileceği ve EİT gündemindeki güncel konuların ele alınacağı toplantıya katıldı.

Bakan Çavuşoğlu, EİT Bakanlar Konseyi 26. Toplantısı’na katıldı: Ekonomik işbirliğimizi hızlandırmalıyız

“EKONOMİK İŞBİRLİĞİMİZİ HIZLANDIRMALIYIZ”

Özbekistan’da Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Bakanlar Konseyi 26. Toplantısı’na katılan Bakan Çavuşoğlu yaptığı konuşmasında, yakın zamanda EİT’nin genişlemesinin 30. yılını kutladıklarını belirterek, genişleme ile EİT’nin bölgede ekonomik işbirliği için birincil platform haline geldiğini ifade etti. Çavuşoğlu, “Sevgili kardeşlerim, bugün küresel ekonomi büyük zorluklarla karşı karşıya. Gıda ve enerji fiyatları sürekli artıyor. Küresel tedarik zincirlerinde aksamalar ve değişimler yaşanıyor. Küresel ekonomik büyüme tam olarak toparlanamadı. Bu zorlukların üstesinden gelmek için ekonomik işbirliğimizi hızlandırmalıyız. Ulaşım ve lojistik ağlarımızı geliştirmeliyiz” dedi.

“ECO BANK’I DA GÜÇLENDİRMELİYİZ”

EİT Ticaret Anlaşması (ECOTA) ve Ticareti Kolaylaştırma Stratejisi gibi bölgesel ticareti geliştirecek araçlardan sonuna kadar yararlanmanın önemine işaret eden Çavuşoğlu, “ECHO Vizyon 2025 belgesinde vurgulandığı gibi tüm stratejik sektörlerde işbirliğimizi geliştirmeli ve ECO Bank’ı da güçlendirmeliyiz” dedi.

“TÜRKİYE TAHSİS EDİLEN BOŞ KADROLU DOLDURMUŞTUR”

EİT’nin daha etkin ve görünür bir organizasyon haline getirmek için çalışmaları sürdürmeleri gerektiğini belirten Çavuşoğlu, “Önce Bakan Yardımcılarımızın ‘Beyin Fırtınası Oturumunu’ kalıcı ‘Üst Düzey Komite’ye dönüştüreceğiz. İkinci olarak, fon sağlayan ve sağlamayan üye terminolojisini de terk ediyoruz. Kazakistan’ın girişimiyle, tüm üyeler tarafından aidiyet düzeyini artıracağını umarak bu girişimi destekledik. Üçüncüsü, sekreteryayı güçlendirmemiz gerekiyor. Söz verildiği gibi, Türkiye bu amaçla tahsis edilen tüm boş kadroları doldurmuştur” dedi.

ÇAVUŞOĞLU, ÖZBEKİSTAN CUMHURBAŞKANI MİRZİYOYEV İLE GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Bakanlar Konseyi 26. Toplantısı’nın ardından Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile görüştü. Öte yandan Çavuşoğlu, Pakistan Dışişleri Bakanı Bilaval Butto Zerdari ile bir araya geldi. Görüşmede Türkiye-Pakistan arasındaki ekonomik, savunma iş birliği ve bölgedeki gelişmeler ele alındı.

Kaynak

Related articles

spot_img

Recent articles

spot_img