27.1 C
New York kenti

Son dakika: Ukrayna savaşında son durum…. Wagner liderinden flaş açıklama: Askerlerimi geri çekiyorum

Published:

Oluşturulma Tarihi: Mayıs 05, 2023 11:23

Dünya aylardır Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşı korku içinde izliyor. On binlerce hayata mal olan savaş son sürat devam ederken savaşın merkez üssü Bakhmut’tan gelen haber Rusya’da soğuk duş etkisi yarattı.

Dünyanın gözü kulağı aylardır Ukrayna’dan gelen haberlerde…

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Geçtiğimiz yılın Şubat ayında verdiği emir ile başlayan kanlı savaş can almaya devam ediyor.

Rusya’nın Soledar’ı düşürmesi ile yeni bir aşamaya giren savaşın son adresi Bakhmut.

Rusya Ukrayna’nın doğudaki ‘son kalesi’ konumundaki Bakhmut’u ele geçirmek için tüm gücü ile saldırırken , Rus paralı asker grubu Wagner’den gelen açıklama Moskova’da adeta soğuk duş etkisi yarattı.

Wagner’in kurucusu Yevgeny Prigozhin askerlerini kentten çekeceğini açıkladı.

Prigozhin Bakhmut kentindeki birliklerini Çarşamba gününe kadar geri çekme tehdidinde bulundu.

Wagner askerlerinin cesetleri önünde çektiği videoda açıklamalarda bulunan Prigojin, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, ve Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov’a seslenerek, “Mühimmatımız yüzde 70 oranında eksik. Şoygu, Gerasimov bu mühimmatlar nerede? Buradaki cesetlere bakın” dedi.

Son dakika: Ukrayna savaşında son durum.... Wagner liderinden flaş açıklama: Askerlerimi geri çekiyorum

Aylardır savaşın merkez üssü konumunda olan Bakhmut adeta bir hayalet kente dönüşmüş durumda… (Fotoğraf: AP)

Mühimmat yetersizliği nedeniyle kısmen kontrol altında tutulan Bakhmut’tan çekileceklerini söyleyen Prigojin, “Halihazırdaki durum Wagner’in sonunu getiriyor. Wagner şirketinin varlığı kısa bir süre sonra son bulacak. Biz tarih olacağız. Wagner birliklerini Bakhmut’tan çekiyorum çünkü mühimmat eksikliği nedeniyle yok olup gidecekler. Ukrayna ordusuna karşı zafer kazanmak için belirli bir oranda mühimmata ihtiyacımız var. Mühimmatımızın yetersiz olması durumunda bugünkünün 5 katından fazla askerimizi kaybedeceğiz. 9 Mayıs’tan önce Bakhmut’u ele geçirecektik. Askeri bürokratlar mühimmat sevkiyatını durdurdu. Bu nedenle 10 Mayıs 2023’ten itibaren Bakhmut’tan çekileceğiz” ifadelerini kullandı.

BAKHMUT RUSYA İÇİN NEDEN ÖNEMLİ?

Ukrayna’nın doğusundaki bu küçük sanayi şehri aylardır Rus birliklerinin hedefinde. Askeri analistler, Bahmut’un çok az stratejik değeri olduğunu söylüyor.

Bahmut bir garnizon kenti olmadığı gibi ulaşım merkezi ya da büyük bir nüfusun yaşadığı bir şehir de değil.

İşgal öncesinde yaklaşık 70 bin kişinin yaşadığı bir yerdi. En çok tuz ve alçıtaşı madenleri ile birlikte devasa şarap imalathanesi ile tanınırdı. Belirli bir coğrafi önemi de yok. Ama Batılı bir yetkilinin dediği üzere Bahmut, “1.200 kilometrelik bir hatta küçük bir taktiksel olay.”

Yine de Rusya şehri ele geçirmek için askeri kaynaklarını büyük ölçeklerde kullanıyor. Batılı yetkililer şu ana kadar Bahmut’ta 20-30 bin arasında Rus askeri hayatını kaybettiğini ya da yaralandığını tahmin ediyor.

Kremlin sembolik de olsa bir zafere ihtiyaç duyuyor. Rus güçlerinin Severodonetsk ve Lysychansk gibi şehirleri ele geçirdiği yazın üzerinden hayli uzun zaman geçti. O zamandan beri Rusların elde ettiği bölgesel kazanımlar kademeli ve yavaş gerçekleşti.

Bu yüzden Rusya’nın, ülkede Kremlin yanlısı propagandasını sürdürebilmesi için başarıya ihtiyacı var.

Kaynak

Related articles

spot_img

Recent articles

spot_img