27.1 C
New York kenti

İnsan kaçakçılarının Myanmar’a götürdüğü 20 Endonezya vatandaşı kurtarıldı

Published:


Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Yangon’daki büyükelçiliğin çabalarıyla insan kaçakçılarının Myanmar’a götürdüğü 20 kişi kurtarıldı ve Tayland sınırına getirildi.


Bu kişilerin Endonezya’ya geri getirilmeleri için Bangkok’taki büyükelçiliğin Taylandlı yetkililerle işbirliği yapacağı bilgisi verildi.


Endonezyalı yetkililer, 5 Mayıs’ta yasa dışı yollarla Myanmar’a kaçırılan 20 vatandaşı kurtarmak için çalışma başlatmıştı.


Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Judha Nugraha, en az 20 vatandaşın, Myanmar ordusu ile ayrılıkçı Karen etnik topluluğuna bağlı silahlı güçler arasında çatışmaların yaşandığı, Myanmar’ın Tayland sınırındaki Myawaddy’de mahsur kaldığını söylemişti.


Nugraha, Tayland’da kripto internet siteleri ya da uygulamalar için yüksek ücrette dolandırıcılık teklifi ile insan kaçakçılarınca kandırılan 20’den fazla Endonezya vatandaşının yasa dışı yollarla Myawaddy’ye götürüldüğünü belirtmişti.


Birleşmiş Milletler (BM) verileri, Güney Asya’da her yıl çoğunluğu kadın ve çocuk 150 binden fazla kişinin insan ticaretinin kurbanı olduğunu gösteriyor. Zorla çalıştırma, cinsel istismar, zorla evlendirme, bölgede en yaygın insan ticareti formlarını oluşturuyor.

Kaynak

Related articles

spot_img

Recent articles

spot_img