Mobil Uygulama

MOBİL UYGULAMA NEDİR?

Mobil uygulama, akıllı telefon, tablet bilgisayar ve akıllı saat gibi mobil cihazlarda çalışması için hazırlanmış uygulama yazılımı. Genellikle platforma özel uygulama mağazalarından indirilir.

Mobil uygulama geliştirme sektörü dönüşümlü bir aşamadan geçiyor. Mikro işleme teknolojilerindeki ilerlemeyle birlikte, mobil uygulamaları birden çok platformda çalıştırabiliyorsunuz.

Ancak daha derinlemesine incelemeden önce, kullanıcıların cep telefonlarını kullanarak nasıl zaman geçirdiklerini ve kendi mobil uygulamanızı oluştururken fırsatların neler olduğunu anlamak için mobil uygulama kullanım istatistiklerine bakalım.

Mobil Uygulamada kullanım zaman ve gelir

Amerikada yapılan bir araştırmada, ortalama bir amerikan vatandaşlarının telefonlarını en az on iki dakikada bir kontrol ettiğini ve bu insanların % 10’undan fazlasının her dört dakikada bir telefonlarını kontrol ettiğini gösteriyor.

Bazı istatistikler ;
 1. Kullanıcılar, mobil cihazlarda dijitalde  geçirdikleri zamanın yarısından fazlasını harcıyor.
 2. Mobil kullanıcılar, ekranda geçirdikleri sürenin % 90’ını mobil uygulamaları kullanarak geçiriyor.
 3. Tüketicilerin % 85’inden fazlası web siteleri yerine mobil uygulamaları tercih ediyor.
 4. Bir diğer yandan bakıldığında Mobil uygulamalardan elde edilen gelir 2021’de 693 milyar doları geçecek olması planlanıyor
 5. Ortalama bir kullanıcının cihazında 30’dan fazla uygulama yüklü olduğu görünüyor.
 6. Ortalama bir kullanıcı, mobil uygulamaları kullanarak ayda yaklaşık 35 saat harcıyor.

İstatistikler, bir mobil uygulama geliştirmemiz veya geliştirmek isteyen herkes için çok cazip bir pazar gibi görünüyor. Ancak herhangi bir sonuca varmadan önce, mobil uygulama geliştirme sürecini tam olarak anlamamız gerekir. Milyar dolarlık pastadan bir parça elde etmek için bir mobil uygulama oluşturmak yada geliştirmek çok kazançlı görünse de, karar için stratejisi ve planlama gerekiyor. Gerçek şu ki, uygulamanızın Google Play Store ve Apple’ın App Store’daki 1,5 milyondan fazla uygulamayla rekabet edeceği de bir gerçek ve belirgin bir özelliğinolması gerekiyor.

Mobil Uygulama Geliştirme Süreci

Bir uygulama oluşturmak için hızlı bir şekilde mobil uygulamalar oluşturmanıza yardımcı olabilecek adım adım bir sürece ihtiyacınız var.

 Üç önemli adım vardır:

 • Gereksinim
 • Geliştirme
 • Test aşaması

Uygulama Geliştirme Stratejisi Oluşturma aşaması

Mobil uygulama geliştirme sürecinin ilk adımı, ihtiyaç ve neden ? tanımını oluşturarak bir strateji oluşturmaktır. 

Uygulamanızın amacı nedir?

Mobil uygulamanız sektördeki bir sorunu nasıl çözecek?

İş modeliniz nedir?

Bu uygulamayı oluşturmak için ne kadar yatırım yapmaya hazırsınız?

Gelir modeliniz nedir?

Uygulamanızı nasıl ve kime pazarlayacaksınız?

Bu soruları yanıtlamak, mobil uygulama geliştirme sürecinizde nasıl ilerleyebileceğiniz konusunda size net bir fikir verecektir. Bir mobil uygulama oluşturmak, bir uygulama fikriyle başlar. Bununla birlikte, müşterilerinize sunabileceğiniz nihai bir özellik listesi geliştirmek için kapsamlı bir beyin fırtınasına ihtiyacınız var. Temel unsurlarla başlayabilir ve daha önemsiz diğer özellikleri size açıklandıkça not edebilirsiniz. Kim bilir, uygulayabileceğinizi asla bilmediğiniz fikirlerle kendinizi şaşırtabilirsiniz.

Başlamadan önce kendinize sorabileceğiniz bazı sorular;

Krem ve Mavi İşletme Konferansı Etkinlikler İnternet Sitesi Kopyası
 1. Hedef kitleniz kim?

 2. Müşterileriniz uygulamayı nasıl kullanacak?

 3. Halihazırda mevcut olan daha iyi alternatifler var mı?

 4. Başvurunuz diğer uygulamaların yapmayacağı ne yapacak?

 5. Müşterileriniz hangi iş modelini takip ediyor?

 6. Hangi dili, çerçeveleri ve teknolojileri kullanacaksınız?

 7. Bütçeniz ne kadar?

 8. Uygulamanızı oluşturmak ne kadar sürer?

UX / UI Tasarımı Oluşturun

Mobil uygulamanızın nasıl göründüğü ve hissedildiği, kullanıcılarınızın zihinlerinde büyük bir etki oluşturur.

Kullanıcı deneyimi ve kullanıcı arayüzü.

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı nedir?

Kullanıcı deneyimi, müşterilerin ürünlerinizi kullandıklarında hissettikleri şeydir. Bizim durumumuzda tasarım, uygulamayı kullandıktan sonra müşteriden belirli bir duygusal tepki yaratacak şekilde olmalıdır. Kullanıcı deneyimleri, tasarım, erişilebilirlik, pazarlama, kullanılabilirlik, sistem performansı, ergonomi, HCI ve ayrıca fayda gibi faktörleri içerir. Kullanıcı merkezli tasarıma odaklanan ve artan sayıda şirket ile, mobil uygulamanız için sezgisel bir kullanıcı deneyimi oluşturmak çok kolay.

Kullanıcı Arayüzü Tasarımı nedir?

Tasarımcılar, mobil uygulamanın sorunsuz ve zevkli görünmesini sağlar. Kullanıcı Arayüzü Tasarımı, uygulamanızı en son tasarım trendlerini takip ederek mükemmel görünmesi ve böylece kullanıcı deneyimini tamamlama sürecidir. Tasarımcılar genellikle yapı ilkesi, basitlik ilkesi, görünürlük ilkesi, geri bildirim ilkesi, tolerans ilkesi, yeniden kullanım ilkesi ve daha fazlası gibi ilkeleri kullanırlar.

Geliştirilmiş Uygulamayı Test Etme

Başarılı bir şekilde bir uygulama geliştirdikten sonra, uygulamanın kalitesinin yerinde olması sağlanmalıdır. Kalite güvencesi, geliştirilen uygulamanın güvenilirliğini, kararlılığını ve kullanılabilirliğini belirlediği için mobil uygulama geliştirme sürecinde çok önemli bir aşamadır. Her şeyi kapsayan bir test sürecini garantilemek için, her uygulamaya kendine özgü bir test döngüsü takip edilerek ele alınması gereken birkaç husus vardır.

Test, genel olarak iki kategoriye ayrılabilir: manuel test ve otomatik test. Manuel teste mi yoksa otomatik teste mi ihtiyaç duyduğuna bağlı olarak doğru sonuçlar verebilir.

SERTİFİKA 

Uygulamanın çeşitli oyun mağazalarının ve uygulama mağazalarının standartlarını karşılayıp karşılamadığını kontrol etmek için sertifika testi yapmak gerekir. Bu test, son ve önemli test adımıdır ve şunları içerir:

 • Google Playstore, Apple App Store vb. Lisans sözleşmelerini kontrol etmekliyiz
 • Uygulama geliştirmenin çeşitli uygulama mağazalarının tüm kullanım şartlarına uyup uymadığını test etmeliyiz
 • Oyun mağazası, uygulama mağazaları vb. Tarafından belirtilen hüküm ve koşulların herhangi bir ihlalini olup olmadığını kontrol etmeliyiz.

Artık yükleme ve Bakım zamanı

Mobil uygulamayı oluşturup test ettikten sonra, onu dağıtmanın ve daha fazla geliştirme için bakımının zamanı gelmiştir.

 • Uygulamanıza düzenli olarak yeni özellikler ekleyin . Bunu, kullanıcıların uygulamanızla nasıl etkileşim kurduğunu gözlemleyerek yapabilirsiniz. Alınan içgörüler yardımıyla, kullanıcınız için neyin işe yarayıp neyin yaramadığını keşfedebilirsiniz.

      Ozaman başlayabiliriz.

İnstagram