Sosyal Medya Yönetimi

sosyal medya yönetimine giriş

Sosyal medya; Kişilerin İnternet üzerinde birbirleriyle yaptığı diyaloglar ve paylaşımların bütünüdür.

Sosyal medya, geleneksel medyada olduğu gibi tek bir noktadan çok sayıda kişiye yayın yapmaktan çıkarak, iletişim yönü açısından çoktan çoğa paradigmasına dayalı “kullanıcı kaynaklı medya” özelliğine sahiptir. Kullanıcı Kaynaklı Medya, geleneksel medyadan farklı olarak, içeriğin bizzat kullanıcılarının kendileri tarafından üretilmesine ve paylaşılmasına olanak yaratmaktadır. Sosyal medya aynı zamanda “Kullanıcıların Ürettiği İçerik” ve “Müşterilerin Ürettiği Medya” kavramlarını da ortaya çıkarmış, bu yapısıyla da ticari plandaki anlamını kazanmıştır.

UZMAN 5 Kişiye Göre Sosyal Medya Danışmanı Nasıl Olunur?

Günümüzde sosyal medya, herhangi bir işletmenin pazarlama stratejisinin kritik bir bileşenidir.

Küresel olarak sosyal medyada 3,2 milyardan fazla insan var. Böylesine büyük bir potansiyel kitleyle, her şirketin yeni beklentilere ulaşmak, marka farkındalığını artırmak ve ürünlerini veya hizmetlerini pazarlamak için sosyal medyayı kullanması çok önemli hale geliyor.

Ancak çoğu zaman, sosyal medya platformlarında pazarlama yapmak, söylemek yapmaktan daha kolaydır – ve sınırlı kaynaklara sahip küçük bir şirkette çalışırken, tam kadrolu bir sosyal medya ekibini işe almak ve eğitmek zor (hatta imkansız) olabilir.

Bir şirket, şirket içinde bir sosyal medya ekibini çalıştıracak kaynaklara sahip değilse, şanssız değildir – alternatif olarak, sosyal medyadaki varlığını ve trafiğini artırmasına yardımcı olacak bir sosyal medya danışmanı tutabilirler.

İnstagram

Bir sosyal medya danışmanıysanız, bir izleyici kitlesiyle doğru bir şekilde etkileşim kurmak ve büyütmek için çeşitli sosyal platformlarda bir müşterinin sesi, gözleri ve kulakları olarak hareket etmeniz gerekir. Şüphesiz ödüllendirici bir rol olsa da, aldatıcı olabilir – bu yüzden beş başarılı sosyal medya danışmanından içgörü topladık.

Bir sosyal medya danışmanı olmakla ilgileniyor ancak nasıl başlayacağınızdan emin değilseniz ya da ekibiniz için bir sosyal medya danışmanı tutuyor ancak ne arayacağınızdan emin değilseniz, okumaya devam edin.

Başarılı Bir Sosyal Medya Danışmanı Nasıl Olunur?

1. Bir portföy oluşturun ve değerli içerikler üretip yayınlayın.

Sociallyin.com’un Kurucusu ve CEO’su Keith Kakadia bana – “Sosyal medya pazarlama danışmanı olarak bir müşteri portföyü oluşturmaya çalışan herkese tavsiyem, vaka portföyünüzü oluşturmakla başlayarak birkaç şey yapmak olacaktır. Birçok müşteri geçmişte yaptığınız işi başkaları için başarılı bir şekilde görmek ister. “

“Verebileceğim ikinci tavsiye,” diye ekliyor Kakadia, “sosyal medya pazarlaması alanındaki uzmanlığınızı gösteren içerik üretmek ve yayınlamaktır. Bir bloga sahip olmak ve hatta Medium gibi bir kanalda yazı yazmak, sosyal medya danışmanlarından oluşan kalabalık. “

2. Network, network, network.

AKvertise, Inc. Başkanı Akvile DeFazio, sosyal medya danışmanlarına ağ kurma tavsiyesinde bulunuyor: “Bir sosyal medya danışmanı olmak için bir adım atmaya karar verdiğinizde ve sonunda tam zamanlı olarak bunu yapmaya karar verdiğinizde, vazgeçmeden başlamanızı tavsiye ederim. Henüz kendiniz için çalışmıyor olsanız bile becerilerinizi ve hizmetlerinizi başkalarıyla çevrimiçi ve çevrimdışı olarak ağ oluştur ve paylaş. “

“İlişkiler ve müşteri oluşturmak zaman alabilir, bu yüzden mümkün olan en kısa sürede sisteminizi beslemeye başlayın. “

Ağ kurmaya başlamak için DeFazio, meetup.com gibi yerleri kontrol etmeyi, sosyal medyayla ilgili konularla ilgili Twitter sohbetlerine katılmayı ve erişiminizi ve görünürlüğünüzü genişletmek için misafir blog yazmayı önerir. Tabiki benim blog yazılarımı da okumayı ihmal etmeyin. Ayrıca sizi misafir olarak görmek, pop-up ağ etkinlikleri veya konferanslar gibi endüstri etkinliklerine katılmak ilgilenebilecek podcast’leri araştırmanızı önerir.

3. İlgi çekici bir Instagram hesabı oluşturun.

Sosyal medya danışmanı ve Savvy Simone’un Kurucusu Simone bana şunları söyledi: “Başarılı bir Sosyal Medya Danışmanı olmayı umuyorsanız, yapmanız gereken ilk şey bir Instagram oluşturmak ve sık sık gönderi paylaşmaktır. logo veya daha sonra gelebilecek şık bir web sitesi. “

Simone, “Değer sağlayarak (sosyal medya ipuçları ve püf noktaları hakkında ) ve kendi kişisel yaşamınızın bir kısmına serpiştirerek sadık bir takipçi geliştirmeye odaklanın,” şeklide ekledi. “Resmi bir deneyiminiz yoksa, bilgilerinizi dünyayla paylaşarak potansiyel müşterileri yine de çekebilirsiniz. Bu Yeni girişim konusunda tutkulu olun ve kendi kişisel markanızı ve çevrimiçi varlığınızı geliştirmek için zaman ayırdığınızdan emin olun. Ayrıca, başkalarına da sorun sosyal medya danışmanları nasıl başladılar. Çoğu sizinle sohbet etmeye fazlasıyla istekli olmayacaklardır 😀 Çünkü bilgi değerlidir ! “

4. Zamanlama Süreci kritiktir.

Cultivative, LLC’nin sahibi Amy Bishop. ve bir Dijital Pazarlama Danışmanı, kendi işinizi ne zaman ve nasıl kuracağınıza karar verirken pratik kalmanızın çok önemli olduğunu söyledi – “Zamanlama, genellikle kendi başınıza ne zaman dışarı çıkacağınıza karar vermede en zor faktörlerden biridir . Zamanın ne zaman doğru olduğunu yalnızca siz bileceksiniz, ancak her şeyin planlandığı gibi gitmemesi durumunda, yaklaşık üç ila altı aylık yaşam masraflarından tasarruf etmenizi öneririm. “

5. Bire Bir İlişkiler Kurmak için Sosyal Medyayı Kullanmak

Müşterilerinizle olan ilişkilerinizi daha iyi hale getirmek için kullanabileceğiniz birkaç taktik vardır.
, örneğin:
● Yorumları yanıtlayın
● Mizah kullanın
● Ek değer sunun
● İnceleme isteyin
● Ürün yorumlarını isteyin
● Anketler yapın
● Yorumları gerçek zamanlı olarak yanıtlayın
● Konukları etiketleyin
● Başkalarının içeriklerine gönderme yapın
● Facebook veya LinkedIn grupları oluşturun
● Sorular sorun ve yanıtlara yanıt verin
● Emoji kullanın
● Videoları kullanın

Toparlamamız gerekirse 

“Üstlendiğiniz işin ne kadar büyük olacağını önceden anladığınızdan emin olun. Müşterilerinize kapsamlı bir şekilde anket yapın. Bazen ne istediklerini veya neye ihtiyaç duyduklarını gerçekten bilemeyebilirler. Onlar için en iyi olduğunu düşündüğünüz şeyi doğru bir şekilde sunmalısınız.

5/5

Sosyal Medya Stratejisi Geliştirme

İlk adım, hedef stratejinizi belirlemektir.

Nereden başlamak, nereye gitmek ve bulunduğunuz nokta da nereye kadar geliştirebileceğinizin planlamasını yapmanız gerekir.


Ferhat akyüz

Sosyal İçeriğin önemi

Sosyal medyanın kalbi içeriktir.

Kaliteli içerik olmadan, sosyal medyanın çok az çekiciliği vardır.
Markaların ve işletmelerin ne tür içerikler yapmaları gerektiğini anlamaları çok önemlidir.
müşterilerine aradıkları erişim ve etkileşime ulaşmalarını sağlamak ve bu hedefte ilerlerken hazırladığınız içeriklerin  kalitesini en üst seviyede tutmanız , kullanıcı için de kaliteli bir deneyim olmalıdır.

İnsanların sosyal medyayı kullanmasını üç ana nedeni vardır:

● Bilgi almak için
● Eğlenmek için
● Bağlanmak

Hangi tür içerik üretmek istediğinize karar vermek için hedef kitlenizi çok iyi analiz etmiş ve anlamış olmanız gerekmektedir.

İnstagram

Sosyal Medyada Gönderi hazırlamak

Artık tüm içeriğiniz fikirde üzerinde olduğuna göre, paylaşım için kanal hakkında düşünmeniz gerekir.

İçerik; doğru yere ulaşması için hangi gün, hangi saatte ve hangi sosyal medya kanalını kullanacağınız çok önemli,  kullanacağınız doğru kanallar işinizle etkileşimde bulunma olasılığını artırır.
Profesyone gönderiler hazırlayacağınız internette bir çok ücretsiz araç bulunmakta, bunlar ile alakalı  Ücretsiz profesyonel hazırla isimli yazımda paylaşıyor olacağım.
İşletmeniz için sosyal medya içerik takvimi oluşturmanız planlı ve programlı çalışmanız için en iyi yöntemdir.

Sosyal Erişiminizi Genişletme

Bazen hedeflenemediğiniz zamanlarda soruyu önce kendinize sormalısınız;

  • Neden daha geniş kitlelere ulaşmak istiyorsunuz?

Dünyaca ünlü bir sosyal medya pazarlamacısı olan Mark Schaefer’e göre, “Ekonomik
görülmeyen ve paylaşılmayan içeriğin değeri sıfırdır. ”  Bu sebepten dolayı bir Sosyal medya uzmanı olarak olarak Sosyal mesajlaşmanın erişimini genişletmek için en popüler yöntem influencer marketing.