1.7 C
New York kenti

Elektrikli otomobil üreticileri zor durumda!

Published:

Tesla için 2022 yılı adeta kâbus gibi geçti. Elektrikli otomobil dünyasının en büyük isimlerinden biri olan Tesla, hisse değerlerinin çöküşü ile zor günler geçiriyor. Peki, en büyük elektrikli otomobil şirketlerinden biri olan Tesla sıkıntılı günler geçirirken, rakipleri ne durumda?

Tesla hisseleri düşerken, Rivian ve Lucid daha zor günler geçiriyor

Tesla hisselerinde yaşanan tarihi çöküşü hepimiz yakından hatırlıyoruz. Diğer yandan daha küçük elektrikli otomobil şirketlerinde durum ise çok daha vahim bir hâlde. Tesla geçtiğimiz yılı yüzde 69’luk bir kayıpla kapatırken, diğer elektrikli otomobil şirketlerinde hisse değerlerindeki düşüş yüzde 90’a ulaşmış durumda.

Elektrikli otomobil üreticileri hisse değeri

Önde gelen elektrikli otomobil üreticilerinden olan Rivian ve Lucid hisseleri geçtiğimiz yıl içerisinde önemli oranda düşüş yaşadı. Rivian yaklaşık olarak yüzde 90 oranında değer kaybederken, Lucid için ise bu oran yüzde 86 oldu. Şirketler tedarik zincirindeki sıkıntıların ortasında araç üretimini artırmakta zorlanırken, yatırımcılar da bu şirketlerden uzak durmuş gibi görünüyor.


Tesla fiyatları düşürdü: Yeni alanlar kızacak!

Tesla fiyatları düşürdü: Yeni alanlar kızacak!

2022’de hisseleri yüzde 65’ten fazla düşmesine rağmen halen dünyanın en değerli otomobil üreticisi olan Tesla fiyatları düşürdü!

Tesla hisselerinin geçtiğimiz yıl gösterdiği düşük performansın diğer elektrikli otomobil üreticilerine de olumsuz etki ettiği düşünülüyor. Aynı zamanda pandeminin ardından yaşanan tedarik sorunları da şirketleri oldukça olumsuz etkiledi.

2020 yılında Tesla hisselerinin yüzde 740 oranında artması ile birlikte yatırımcılar gözlerini elektrikli otomobil üreticilerine çevirdi. Potansiyel ‘Tesla’lar olarak görülen bazı şirketler bu süreçte kısa süre içinde milyar dolarlık değerlere ulaşmıştı. Tesla’nın başarısı ile yükselen bu şirketlerin, yine bu şirketin sahip olduğu olumsuz rakamlar ile birlikte düştüğünü söylemek yanlış olmayacaktır.

YouTube video

SDNShiftdelete.net

Örnek vermek gerekirse 2021 yılında halka açılan Lucid, sadece birkaç gün sonra 153 milyar dolar değere ulaşmayı başarmıştı. Geçen yıl boyunca yükselen faiz oranları ve resesyon korkuları ise yatırımcıların risk iştahını azaltarak, yüksek büyüme beklentisi olan kârsız şirketlerden kaçmalarına neden oldu. Rivian şu anda 14,8 milyar dolar, Lucid ise 13,7 milyar dolar değerinde seyrediyor.

Geçtiğimiz yıl kâr açıklayan Tesla bile bu düşüşten kaçamamışken, daha küçük boyutlu şirketler hisse değerleri konusunda daha büyük zorluklar yaşıyor. Peki siz yeni elektrikli otomobil üreticileri ve onlara yapılan yatırım hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Related articles

spot_img

Recent articles

spot_img