3 C
New York kenti

Toplu işten çıkarmalara Apple da katıldı

Published:

Twitter ile başlayan işten çıkarmalar Meta, Microsoft, Amazon ve Google yani neredeyse bütün teknoloji şirketlerinin de katılımıyla devam ediyor. Son olarak aralarına Apple da katıldı. İşten çıkarmaların oldukça gündemde olduğu bu dönemde teknoloji şirketleri neden aynı anda hareket etmeye başladı? Haberin detaylarına hep birlikte göz atalım.

Toplu işten çıkarmalarda pandeminin bitişi etkili oldu

COVID-19 nedeniyle başlayan salgın, bir süre sonra tüm dünyada etkili oldu ve pandemi krizi çıktı. Pandemi nedeniyle birçok insan evden çalışmaya başlarken okullar da kapandı ve uzaktan eğitim başladı. Bunun sonucunda ise teknolojik aletlere yönelim ve talepte artış meydana geldi.

İnsanların özellikle akıllı telefon ve bilgisayarlara yönelmesiyle teknolojik aletlerin arzında birtakım sıkıntılar yaşandı. Yeterli isteğe yetişemeyen teknoloji şirketleri, çözümü yeni işçi alımında buldu. Bu sayede birçok kişi iş bulurken aynı zamanda fabrikaların işleyişi ve arza dayalı talep dengesi de oturmaya başladı.


2022’de en çok akıllı telefonu kim sattı? Apple vs Samsung

2022’de en çok akıllı telefonu kim sattı? Apple vs Samsung

2022 yılında en çok akıllı telefon satan marka hangisi? Samsung, Apple ve Xiaomi arasındaki rekabet kızışıyor.

Fakat şu anda pandeminin bitmesi sonucu dünyadaki birçok ülkenin normale dönmesiyle teknolojik aletlere ilgi azaldı. Sonuç olarak hızla başlayan satışlar, pandemi döneminde göre azalmaya başladı ve işçi ihtiyacı da ortadan kalktı. Buna ek olarak dünya genelinde ortaya çıkan ekonomik kriz de eklenince bir anlamda toplu işten çıkarmalar kaçınılmaz oldu.

Meta iki ay önce 11.000, Microsoft 10.000, Google 12.000 ve Amazon ise 18.000 elemanını işten çıkarmak için hazırlanıyor. Apple da bu şirketler arasına girerek toplu işten çıkarma yapacak. Fakat burada ne kadar işçinin etkileneceği henüz belli değil. Firma, sezon sezon yoğun taleplerin olduğu dönemlerde ise mevsimlik olarak işçi alacak.

Microsoft, 2019 yılından 2022 yılına kadar dönemki süreçte yüzde 53 oranında işe alım yaparken Meta yüzde 94 oranında bir işe alım gerçekleştirdi. Apple için ise yine aynı dönemde bu oran yüzde 20 oranında kaldı. Bu verilere göre Apple’ın çıkaracağı işçi sayısının diğerlerine göre daha az olacağı tahmin ediliyor.

Öte yandan Apple, en son 1997 yılında Steve Jobs’un şirkete döndüğü dönemde maliyetleri azaltmak için 4.100 kişiyi topluca işten çıkarmıştı. Siz okuyucularımız bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Kaynak

Related articles

spot_img

Recent articles

spot_img