18.5 C
New York kenti

Xiaomi Mi 11 Lite 5G için MIUI 14 güncellemesi yayında!

Published:

Akıllı telefon üreticilerinin Android 13 çalışmaları hız kesmeden sürüyor. Uyumlu modellerini yeni sürüme geçirmeye devam eden üreticilerden birisi de Xiaomi. Bu kapsamda son dönemde globaldeki cihazlarını güncelleyen şirket şimdi de Xiaomi Mi 11 Lite 5G için MIUI 14 yayınladı.

Xiaomi 11 Lite 5G Android 13 tabanlı MIUI 14 güncellemesi aldı

EEA ROM’unu (Avrupa) çalıştıran Xiaomi 11 Lite 5G Android 13 tabanlı MIUI 14 güncellemesini aldı. Yeni sürüm, 4,3 GB boyutunda ve sistem güvenliğini artıran Aralık 2022 güvenlik yamasını beraberinde getiriyor. Ayrıca V14.0.4.0.TKIEUXM yapı numarasına sahip.

Xiaomi Mi 11 Lite 5G MIUI 14
Xiaomi Mi 11 Lite 5G MIUI 14

İlk etapta Mi Pilot‘lar için gelecek yeni güncelleme herhangi bir sorun çıkmaması halinde genel kullanıma açılacak. Öte yandan ilerleyen dönemlerde cihazın Global ROM’u için de benzer bir gelişmenin yaşanması bekleniyor.


Xiaomi 13 Ultra gerçekten gerekli mi?

Xiaomi 13 Ultra gerçekten gerekli mi?

Xiaomi, nisan ayında 13 Ultra modelini tanıtmaya hazırlanıyor. Peki bu model 13 Pro varken gerçekten gerekli mi?

MIUI 14 bizlere neler sunuyor?

Xiaomi’nin yaptığı etkinlik ile birlikte yeni arayüzün önemli detaylarına artık hakimiz. Öncelikle artık kullanmadığınız ama yine de sistem izin vermediği için kaldırılamayan temel uygulamaların bir çoğunu silebileceksiniz. Ayrıca Xiaomi, çok oyunculu oyunlar başta olmak üzere uygulamaların çalışmasını hafifleten foton motoru (foton engine) teknolojisi sayesinde, üçüncü parti uygulamaların güç tüketimlerinin yüzde 22 oranında azaltılacağına dikkat çekiyor.

Xiaomi Mi 11 Lite 5G MIUI 14

Şirketin bir diğer iddiası ise sistem performansının ciddi oranda geliştiği yönünde. Öyle ki Android 13 ve MIUI 14 ikilisiyle birlikte sistem akıcılığı yüzde 88 oranında arttırıldı. Buna rağmen güç tüketiminde ise yüzde 16’lık bir iyileştirme mevcut. Her ne kadar sistem performansı yükseltilmiş olsa da Xiaomi’nin verileri MIUI 14’ün bir önceki sürümden yüzde 23 oranla daha az alan kapladığını gösteriyor.

Xiaomi Mi 11 Lite 5G MIUI 14

Bu sonuç MIUI arayüzünün yeniden ele alınması ve baştan geliştirilmesi ile oluyor. Yeni MIUI 14 artık eski sürümlere göre daha hızlı olmasının yanında daha kararlı ve daha az alan kaplıyor. Yalnız Snapdragon 8 Gen 1, 8 Gen 1+ ve yeni Snapdragon 8 Gen 2 işlemcili modellerin bu yeniliklere odaklı optumize edildiğini hatırlatmakta fayda var.

MIUI 14 ile birlikte yeni “süper simgeler” adı verilen bir özellik daha sunuluyor. Ana ekrana farklı semboller ekleyebilmenize olana sağlayan bu özellik ile birlikte, daha canlı bir tema oluşturmak mümküne hale geliyor.

Xiaomi Mi 11 Lite 5G MIUI 14

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak

Related articles

spot_img

Recent articles

spot_img